0.9 C
Gargždai
2023 / 01 / 28

Kultūros ministerijos per dvejus veiklos metus nuveikti darbai

Ar jau skaitėte?

Svarbiausi Kultūros ministerijos per dvejus veiklos metus nuveikti darbai aprėpia tiek strateginius, į ilgalaikę perspektyvą orientuotus veiksmus, tiek sprendimus, kuriančius jau dabar apčiuopiamus pokyčius. Trumpai juos pristatome.

- Reklama -

Didesnės finansinės injekcijos:

 • Nuosekliai didinome lėšas kultūros ir meno darbuotojų atlyginimams: 2022 m. – papildomai 14,579 mln. EUR, 2023 m. – 34,062 mln. EUR.
 • Parama sektoriui pandemijos ir karo Ukrainoje metu: pagalba sprendžiant padidėjusias elektros ir šildymo kainas, užtikrinimas, kad subsidijos tiktų kultūros sektoriui, taikoma 9 proc. PVM lengvata visų rūšių meno ir kultūros įstaigų, meno ir kultūros renginių lankymui, el. knygoms ir el. neperiodiniams informaciniams leidiniams.
 • Kultūros ir kūrybinėms industrijoms paskirstyta 15 mln. EUR REACT-EU finansavimo lėšų. Kitų metų pabaigoje bus skelbiami 30 mln. EUR ES investicijų priemonės kvietimai.

Proveržis paveldo srityje:

 • Dvigubai didesnis Paveldotvarkos programos finansavimas (8,3 mln. EUR kasmet), užtikrinta projekto „FIXUS Mobilis“ tąsa.
 • Išjudinome iš aklavietės pareigą UNESCO: pasirašyta sutartis su Vilniaus savivaldybe dėl Vilniaus istorinės dalies valdymo plano rengimo, pradėtas rengti Kernavės archeologinės vietovės valdymo planas.
 • Sutvarkyti nuslinkę Kernavės piliakalniai.
 • Parengtos Kauno ir Klaipėdos centrinių paštų aktualizavimo studijos, pradėtas išpirkimo procesas, kuriamas Nacionalinis architektūros institutas, pasirašytas Ketinimų protokolas su Klaipėdos savivaldybe.
 • Paruoštas siūlymas Vyriausybei ir priimtas sprendimas Kultūros paveldo centrą ir jo funkcijas integruoti į Kultūros paveldo departamentą, Kultūros infrastruktūros centrą.

Mažiau sovietmečio reliktų:

 • Ministerijos iniciatyva sovietiniai reliktai gali būti išbraukiami iš paveldo objektų sąrašų.
 • Atvertas kelias nukelti sovietinės ideologijos ir agresijos simbolius iš miestų ir miestelių centrų. Savivaldybės įgalintos vietoje ieškoti sprendimų dėl tokių reliktų likimo.

Ilgai laukti įstatymų pokyčiai:

 • Parengtos kultūros sektorių reglamentuojančių įstatymų naujos redakcijos (Dainų švenčių, Kultūros centrų, Muziejų, Profesionaliojo scenos meno, Bibliotekų, Lietuvos kultūros tarybos įstatymai). Jas sieja bendri principai: mažinti biurokratiją, įvesti aiškesnę finansavimo sistemą, įtraukti NVO, skatinti įvairių formų bendradarbiavimą, suvienodinti vadovų kadencijų modelius ir betarpiškai tartis su sektoriumi.
 • Atnaujintas Lietuvos kultūros tarybos finansavimo modelis atsižvelgiant į Konstitucinio Teismo sprendimą. Pakeistas Regioninių kultūros tarybų reglamentavimas užtikrinant didesnį atvirumą, skaidrumą, objektyvumą.
 • Pradėta rengti Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymo nauja redakcija bei naujas Kultūros pagrindų įstatymas.
 • Paruošti Mecenatystės įstatymo pakeitimai, kurie ženkliau skatintų gerųjų pavyzdžių ir praktikų sklaidą visuomenėje, didintų apdovanojamųjų mecenatų kiekį, filantropijos skatinimo ir kultūros finansavimo diversifikavimo iniciatyvos.
 • Aiškesnė nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos specialiųjų planų rengimo, tvirtinimo ir koregavimo tvarka. (Ji užtikrins sklandesnį ir greitesnį kultūros paveldo vietovių ir objektų tvarkymo planų rengimą, sudarys geresnes sąlygas šių nekilnojamųjų kultūros vertybių apsaugai ir darnios veiklos jų teritorijose ir apsaugos zonose planavimui bei vykdymui.)

Naujos iniciatyvos:

 • Pasirašytas susitarimas su 27 savivaldybėmis ir Aplinkos ministerija dėl „Procento kultūrai“. Tai bendras įsipareigojimas naujos statybos ar rekonstruojamuose visuomeniniuose pastatuose įvertinti galimybę numatyti lėšų specialiai šiems pastatams skirtiems meno ar dizaino kūriniams sukurti ar įsigyti.
 • Reformuojamas teatras „Meno fortas“, sukoncentruojant E. Nekrošiaus palikimą Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.
 • Buvęs Lietuvos rusų dramos teatras tapo Vilniaus senuoju teatru.
 • Pradėtas įgyvendinti E-kultūros projektas („Naujos kartos Lietuva“).
- Reklama -

Daugiau šiuolaikiškų kultūros ir atminties erdvių:

 • Baigiamas statyti Stasio Eidrigevičiaus menų centras, baigiama Klaipėdos muzikinio teatro rekonstrukcija, Saulės mūšio memorialas.
 • Rekonstruojamas istorinis Vilniaus geto bibliotekos pastatas, kuriame įsikurs Holokausto Lietuvoje ir Vilniaus geto muziejus.
 • Suplanuotas papildomas finansavimas Sapiegų rūmų tvarkybai.

Aktyvi pagalba Ukrainai:

 • Stipendijos Ukrainos menininkams ir kultūros darbuotojams, bendradarbiavimo projektai, darbo ir apgyvendinimo pasiūlymai, nemokamos kultūros paslaugos atvykusiems, dedikuota Ukrainos kultūrai ES programa „Kūrybiška Europa“.
 • Aktyvios iniciatyvos tarptautiniuose formatuose šalinti Rusiją iš pirmininkavimo Pasaulio paveldo komitetui, taip pat – blokuoti rusiškus TV kanalus ES teritorijoje.

Švaresnė ir atsparesnė informacinė erdvė:

 • Paruoštas naujas žiniasklaidos rėmimo modelis kuriant naują Medijų rėmimo fondą.
 • Iš Vyriausybės rezervo gautas papildomas finansavimas žiniasklaidai tautinių mažumų kalbomis bei informacijos saugumo iniciatyvoms.
 • Perkelta Autorių teisių direktyva, daugiau pagarbos autorių teisėms. Pirmą kartą Lietuva pagal piratavimo mastus nukrito į trečią vietą.

Aktyvi kultūrinė diplomatija:

 • Pasiekta, kad 2024 metais vyks Lietuvos kultūros sezonas Prancūzijoje.
 • Pertvarkytas Lietuvos kultūros institutas: sustiprintas jo vaidmuo didinant nacionalinės kultūros sklaidą užsienyje, keičiasi kultūros atašė statusas.
 • Įsteigta kultūros atašė pareigybė Japonijoje, panaikinta Kaliningrado kultūros atašė pareigybė.
 • Sėkmingai įgyvendinta „Kaunas – Europos kultūros sostinė 2022“ programa.
 • Lietuvoje ir užsienyje sėkmingai įgyvendinta „Jonas Mekas – 100!“ programa.

Daugiau dėmesio vaikams ir regionų gyventojams:

 • Nuosekli Kultūros paso paslaugų plėtra: 2021 m. suteiktos 20 434 Kultūros paso paslaugos, jų rinkinį sudaro 3200 paslaugų. Paslaugomis naudojasi ir 7 lituanistinio švietimo įstaigose Lenkijoje bei Latvijoje. Kultūros paso informacinės sistemos blokų grandinės pagrindu sukūrimas.
 • Pradėti vykdyti muziejų kolekcijų mobilumo projektai, skiriamos lėšos nacionalinėms bei valstybinėms profesionaliojo scenos meno įstaigoms – koncertams ir spektakliams rodyti Lietuvos regionuose, siekiant juose mažinti kultūrinę atskirtį.

Viktorija Vitkauskaitė
Kultūros ministro atstovė spaudai

spot_img

Susirgus geriate sultinį? Dietologė įvardijo, kam jo vartoti nerekomenduojama

Sultinys įprastai gaminamas vandenyje verdant kaulus, mėsą ar daržoves. Jis gali būti valgomas vienas, tačiau dažnai yra pilamas į troškinius ar padažus. Sultinys ne tik sušildo ar pamaitina, bet ir suteikia reikalingų maistinių medžiagų,...

Kokybiški, tvaresni ir pigesni kūno priežiūros produktai – misija įmanoma: Laurai Mazalienei sutaupyti padeda...

Taupymas vis dar išlieka aktualia tema, apimančia ne tik maisto, bet ir kūno priežiūros produktus, kurių kainos gali skirtis keletą kartų. Tačiau ar pigesni kūno priežiūros produktai iš tikrųjų yra prastesni? Trijų vaikų mama,...

ORAI: Artimiausią parą sustiprės aukštesnio slėgio laukas – pašals stipriau, o kritulių bus nedaug

Artimiausią parą sustiprės aukštesnio slėgio laukas – pašals stipriau, o kritulių bus nedaug. Šiandien Lietuvoje be žymesnių kritulių. Aukščiausia temperatūra nuo 3 laipsnių šalčio iki 1, pajūryje iki 3 laipsnių šilumos. Sausio 29 d. daug kur...

Horoskopai sausio 28 dienai

AVINASSvarbus jūsų sprendimas turi patikti ir visai šeimai. Tai nėra jūsų vieno reikalas. Saugokitės užgauti kieno nors jausmus. Jei pavyks rasti visus patenkinantį kompromisą, ilgam užsitarnausite sąžiningo ir protingo žmogaus reputaciją. JAUTISNeieškokite taip karštligiškai naujų...

Rekordiniai šalčio nuostoliai, kurių buvo galima išvengti

Paskutinis praėjusių metų mėnuo dėl gamtos sąlygų buvo vienas nuostolingiausių šalies istorijoje. „Lietuvos draudimo“ duomenimis, vien sniego stogams padaryti nuostoliai, palyginti su 2021 metų gruodžiu, išaugo 15 kartų. Pasak specialistų, didelės dalies nelaimingų atsitikimų...

Išmanūs pirkėjai: įsigyti automobilį paprasta, kaip ir užsisakyti maisto iš pristatymo platformų

Išvesti paralelę tarp maisto ir automobilio pirkimo, su pristatymo į namus paslauga – dabartiniame laike nėra nieko stebinančio. Tiek norimą patiekalą, tiek automobilį žmogus gali išsirinkti paprasčiausiai iš nuotraukos matomos telefono ar kompiuterio ekrane,...

„Iki“ primena, kaip sutaupyti: pasinaudokite aktualiais nuolaidų pasiūlymais

Nusipirkti mėgstamų produktų ir parduotuvėje išleisti kuo mažiau – kiekvieno pirkėjo siekiamybė. Pasinaudojus įvairiausiais prekybos tinklo „Iki“ nuolaidų pasiūlymais, tai padaryti – paprasta. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairių akcijų...

Energetikos sprendimų bendrovė pasiūlė užfiksuoti 25,91 ct/kWh elektros tiekimo kainą

Energetikos sprendimų bendrovei „Elektrum Lietuva“ šią savaitę pasiūlius galimybę vartotojams 6 mėnesiams užfiksuoti 25,91 ct/kWh elektros tiekimo kainą, šios įmonės klientų srautas išaugo 3 kartus. Vienai didžiausių Baltijos regiono įmonių grupių „Latvenergo“ priklausanti „Elektrum...

Gydytoja pasakoja apie galimas COVID-19 infekcijos komplikacijas: ragina neignoruoti simptomų

Nuo COVID-19 ligos pandemijos pradžios 2020 m. Lietuvoje užfiksuoti daugiau nei 1,29 mln. susirgimo atvejų. Nors didžioji dalis sergančiųjų infekcija jaučia lengvus ar vidutinio sunkumo simptomus ir gali gydytis namuose, nemažai žmonių pasireiškia įvairios...

Piniginei palankus įprotis – kavos gėrimo ritualą perkelti į namus: dietologė atsakė, kiek dažnai...

Dairantis taupymo galimybių, ruošti tobulą kavą namuose tapo piniginei palankiu įpročiu. Tobulėjant technologijoms ir plečiantis asortimentui, šio gėrimo mėgėjai gali rinktis tiek ruošimo būdą, tiek pačią kavą įvairiais jos pavidalais: nuo kapsulių iki pupelių...

Kauno pareigūnai miške rado apie 15 kg kanapių

Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Kauno apskr. VPK) Kriminalinės policijos Organizuoto nusikalstamumo tyrimo valdybos pareigūnai sausio 19 d. viename iš Kauno rajone esančių miškų, užkastose slėptuvėse, rado apie 15 kg galimai augalinės...

Horoskopai sausio 28 dienai

AVINASGalite patirti neigiamų emocijų bendraudamas su vyresniaisiais giminaičiais. Tiesa, nesutarimai bus laikini ir nesunkiai užglaistomi. Vakaras turėtų būti šaunus, pailsėsite ir emociškai, ir fiziškai. JAUTISPasistenkite užimti atidaus, bet pasyvaus stebėtojo poziciją. Tik ne televizoriaus stebėtojo,...

ORAI: Šiandien truputėlį pasnigs. Temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki 2 laipsnių šilumos

Savaitgalį numatomi permainingi orai. Sausio 27-os dieną pietrytinėje šalies pusėje krituliai, vyraus nedidelis sniegas. Kai kur lijundra. Rytą daug kur, dieną vietomis plikledis. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų, 5–10 m/s. Temperatūra nuo 1 laipsnio šalčio iki...

Horoskopai sausio 27 dienai

AVINASGalite patirti neigiamų emocijų bendraudamas su vyresniaisiais giminaičiais. Tiesa, nesutarimai bus laikini ir nesunkiai užglaistomi. Vakaras turėtų būti šaunus, pailsėsite ir emociškai, ir fiziškai. JAUTISPasistenkite užimti atidaus, bet pasyvaus stebėtojo poziciją. Tik ne televizoriaus stebėtojo,...

20-tas Žvejiškas festivalis „PALANGOS STINTA 2023“ (Programa)

20-tas Žvejiškas festivalis „PALANGOS STINTA 2023“ Vasario 10-12 d. Programa Jūratės ir Kastyčio skveras Vasario 11 d. 8.00 – 12.00 Stintų meškeriojimo varžybos Palangos mero taurei laimėti ant jūros tilto 11.00 „Didžiosios Stintos“ sutiktuvės Vytauto ir Jūratės gatvių sankryžoje 12.00...

ORAI: Savaitgalį numatomi permainingi orai

Sausio 27-os naktį krituliai (vyraus sniegas). Plikledis, galima lijundra. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Temperatūra nuo 3 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos. Dieną pietrytinėje šalies pusėje krituliai, vyraus nedidelis sniegas. Vietomis plikledis. Vėjas...

Šviežios sultys pigiau: receptai ir patarimai, kaip jas spausti namuose

Žiemai jau gerokai įpusėjus, daugelis jaučia vitaminų ir saulės trūkumą. Vienas iš natūralių būdų pastiprinti imunitetą – gerti šviežiai spaustas vaisių arba daržovių sultis. Tačiau tokio gėrimo stiklinė kavinėje gali kainuoti 3 ir daugiau...

Per savaitę – dvylika iš juodosios rinkos išimtų prabangių automobilių

Marijampolės kriminalistai sudavė stiprų smūgį nelegalia veikla besiverčiantiems asmenims. Besitikėjusių lengvo grobio įtariamųjų šiuo metu laukia dideli nemalonumai. Praėjusią savaitę Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato (toliau – Marijampolės apskr. VPK) Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus...

Operatyviai sulaikyti keturi plėšimu įtariami asmenys

Marijampolės apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos organizuoto nusikalstamumo tyrimo skyriaus pareigūnai operatyviai nustatė plėšimu įtariamus asmenis. Keturi vyrai atsidūrė areštinėje. Artimiausiu metu bus sprendžiamas klausimas dėl kardomosios priemonės – suėmimo skyrimo. Sausio 25 d....

Pensijų matematika: kodėl Švedijos 90 proc. triskart lenkia Lietuvos 80 proc.

Įsisukant naujam rinkimų ciklui galima nesuklystant prognozuoti, kad daugiausiai diskusijų sulauksiančiu objektu Lietuvoje ir vėl taps pensijų sistema. Ši nedžiuginanti priklausomybė tampa iššūkiu mažiausiai 1,4 mln. šalies gyventojų, kuriems belieka spėlioti, ar ir vėl...

Ypatingas desertas Vilniaus 700-ojo jubiliejaus proga – lyg nuo Radvilų karališko puotos stalo

Šakių rajone esančioje Zyplių dvaro virtuvėje gimsta išskirtiniai patiekalai, kurių receptūros ištakos siekia šimtmečius. Įkvėpimo semiantis iš Vilniui svarbios didikų giminės, kuchmistras Artūras Rakauskas sukūrė ypatingą desertą, skirtą paminėti 700-ąjį Vilniaus gimtadienį. Karališkas sluoksniuotas desertas...

Būsto atnaujinimas pagal kinų išmintį: sutaupyti padėsiančios taisyklės

Tyrimai rodo, kad atnaujinti būstą nusprendę europiečiai, didžiausią dėmesį skiria vonios kambario bei virtuvės pagerinimui, naujų interjero detalių įsigijimui bei įvairių susidėvėjusių baldų pakeitimui. Visgi, net ir minimalūs pokyčiai būste gali pareikalauti gana didelių...
spot_img

PORTALO SKAITOMIAUSI

spot_img

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS