6.9 C
Gargždai
2024 / 03 / 29

Galvojant apie 2021-ųjų tikslus svarbu nepamiršti savo finansų

Ar jau skaitėte?

Artėjant Naujiesiems metams dažnas pasižadame kitąmet aktyviau sportuoti, sveikiau maitintis ar skirti daugiau laiko asmeniniam tobulėjimui. Tačiau metų sandūra taip pat gali būti puiki proga pažvelgti į savo piniginę ir išsikelti su asmeniniais ar šeimos finansais susijusius tikslus. Ką kiekvienam verta pažadėti sau 2021-iesiems, kad jie būtų finansiškai saugesni? Patarimais ir įžvalgomis dalijasi „Citadele“ banko Verslo ir mažmeninės bankininkystės vadovas Darius Burdaitis.

- Reklama -

Investuok į savo ateitį – LENGVAI!


„Citadele“ banko Verslo ir mažmeninės bankininkystės vadovas Darius Burdaitis.

Pasirūpinti finansine pagalve

Pirmasis tikslas turėtų būti susijęs su svarbiausia asmeninių finansų taisykle – norint jaustis užtikrintiems svarbu pasirūpinti vadinamąja finansine pagalve. 2020-ieji dar kartą leido įsitikinti šios taisyklės aktualumu. Užklupus pandemijai ir ekonominiams suvaržymams ne vienam gyventojui teko kliautis sukauptais finansiniais rezervais, o jais iš anksto nepasirūpinusiems kilo rimtų iššūkių.

Nenumatytų situacijų, kai laikinai netenkama pajamų, gali pasitaikyti kiekvienam. Dėl to visiems gyventojams rekomenduojama pasirūpinti tokio dydžio finansine pagalve, kuri leistų išgyventi ir vykdyti finansinius įsipareigojimus bent pusę metų. Tiek laiko paprastai pakanka sunkumams įveikti ir vėl atsistoti ant kojų.

Įprasti dalį pajamų atidėti

Be abejo, išsikelti tikslą yra viena, o jį pasiekti – kas kita. Vos pasibaigus kalėdiniam ir naujametiniam išlaidavimo laikui, dažnas pasižadame nuo Naujųjų mažiau išlaidauti ir daugiau taupyti. Bet kaip neretai nutinka su pažadais – jei nesiimi keisti įpročių čia ir dabar, pažadas dažnai lieka pažadu. Viena priežasčių, kodėl žmonės net ir galėdami nieko nesutaupo ir santaupų neturi, yra ta, kad šis tikslas lieka nekonkretus – kiek atsidėsite pinigų ir kur, kaip juos kaupsite?

- Reklama -

Dažnas į šiuos klausimus intuityviai atsakytų, jog tiek, kiek sąskaitoje mėnesio pabaigoje lieka laisvų lėšų. Žinoma, jei jų apskritai lieka. Tačiau toks taupymo metodas dažniausiai žada nesėkmę. Taip jau yra, kad visuomet atsiranda papildomų nebūtinų išlaidų, poreikių ir pasiteisinimų, kodėl mėnesio pabaigoje taupyti pavyko atsidėti labai nedaug arba nepavyko visai. Tad norint efektyviai taupyti tam tikrą dalį lėšų reikėtų atsidėti vos gavus pajamas. Rekomenduojama taupyti skirti bent dešimtadalį mėnesio pajamų ir joms kaupti turėti atskirą sąskaitą.

Planuoti ir stebėti išlaidas

Norint sėkmingai kas mėnesį atsidėti dalį pajamų taupyti, labai svarbu planuoti ir kontroliuoti išlaidas. Turbūt daug kam pažįstamas jausmas, kai tarsi nieko ypatingo neperki, pinigų nešvaistai, tačiau sąskaita ar piniginė nepastebimai ištuštėja. Taip dažnai nutinka dėl to, kad dalis išlaidų tenka, atrodytų, smulkmenoms, tačiau jas visas susumavus neretai susidaro reikšminga suma. Ypač susiskaičiavus, kiek šios „smulkmenos“ atsieina per metus ar pusmetį.

Dėl to svarbu, kad ir tokios išlaidos neprasprūstų pro akis. Galbūt kai kam tai atrodo kaip nuobodus užsiėmimas, tačiau stebėti ir kontroliuoti išlaidas šiandien gali padėti pačios įvairiausios išmaniosios programėlės, kurios tampa puikiomis pagalbininkėmis planuojant finansus.

Kodėl reikėtų stebėti savo mėnesio išlaidas ir žinoti, kam ir kiek išleidote pinigų? Toks įprotis leis geriau įsivertinti, kokios išlaidos yra būtinosios ir kiek kas mėnesį joms reikia numatyti lėšų, kokią dalį pajamų galite atidėti, o kokią – skirti nebūtiniausiems poreikiams. Žinodami, kiek galite išleisti ir kiek jau išleidote, galėsite priimti tinkamesnius sprendimus ir galbūt net įžvelgsite papildomų galimybių sutaupyti. Kai susiformuos toks įprotis, pamatysite, koks naudingas ir iš tiesų įdomus yra asmeninio (ar šeimos) biudžeto planavimas ir kontroliavimas.

Ugdyti finansinę drausmę

Dar viena sritis, kurioje naujų metų pradžia gali tapti puikia proga pasitempti, yra turimų finansinių įsipareigojimų vykdymas. Tai taip pat svarbi asmeninių finansų dalis, nuo kurios gali priklausyti ir galimybės ateityje gauti finansavimą būstui ar kitoms reikmėms. Pradelsta ar neapmokėta sąskaita gali neigiamai paveikti asmens kredito istoriją, ką ir kalbėti apie tai, kad nevaldoma skolų našta gali vis labiau spausti pečius, lemti papildomas išlaidas ir pridaryti rimtų rūpesčių. Gana dažnas atvejis, kai finansiniai įsipareigojimai laiku neįvykdomi dėl to, kad asmuo paprasčiausiai pamiršo laiku apmokėti sąskaitą.

Praėję metai daugeliui nebuvo lengvi, tačiau neretam padėjo išmokti svarbias gyvenimo pamokas. Viena jų – kaip svarbu planuoti savo finansus ir turėti santaupų. Tuomet ir užklupusius netikėtumus bei iššūkius pasitikti lengviau. Tebūnie naujas atskaitos taškas kalendoriuje kartu būna ir paskata daugiau dėmesio skirti ir savo finansų planavimui bei valdymui.

TOP naujienos

Norite įsirengti nuosavą vėjo elektrinę? Štai, ką turite žinoti

Gyventojai, labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės bei ūkininkai, norintys įsirengti mažos galios elektrines, jau gali teikti paraištas finansinei paramai gauti. Šia galimybe gali...

Horoskopai gruodžio 13 dienai

AVINASPagirtina visada siekti tik pergalės, bet naivu būtų tikėtis visada ir laimėti. Diena bus šviesesnė, jei bent pats sau pripažinsite savo silpnybes ir trūkumus....

Naujųjų metų stalas Europos virtuvėse

Gruodžio šventinį maratoną jau tuoj užbaigsime Naujųjų metų pasitikimu. Tiek Lietuvoje, tiek kitose Europos šalyse valgiai, patiekiami jų išvakarėse, dažnai yra senas tradicijas menantys...

Irena Pivoriūnienė apie moters grožį: „Jis slypi šypsenoje“

Jau kelis dešimtmečius televizijoje dirbanti medikė Irena Pivoriūnienė kiekvieną sekmadienio popietę su žiūrovais sveikinasi TV8 televizijos laidoje „Sveikatos medis“ , kurioje ji ir kūrybinė...

Banaldžio 3-oji, šeštadienis, Tarptautinė pagalvių mūšio diena

Banaldžio 3-oji, šeštadienis, 14 savaitė. Saulė teka 06:00, leidžiasi 18:49, dienos ilgumas 12.49. Mėnulis (Pilnatis). Perkamiausios Audioknygos » Vardadieniai: Irena, Ričardas, Vytenis, Rimtautė, Kristijonas. Datos: Tarptautinė pagalvių mūšio diena Šiandienis orai: Balandžio 3-os dieną daugelyje rajonų protarpiais krituliai (lietus, šlapdriba). Rytą kai kur...

Pietūs parke: kokius užkandžius su savimi pasiimti į gamtą pataria kulinarijos technologė (receptas)

Vis labiau džiuginant šiltiems ir saulėtiems orams norisi kuo daugiau laiko praleisti lauke. Anot „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, puikiu oru vertėtų mėgautis ne tik vaikštant gamtoje, bet ir ten leidžiant savo pietų pertraukas....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS