8.9 C
Gargždai
2024 / 05 / 13

Užgavėnių valgiaraštyje populiariausi – blynai ir kakava

Ar jau skaitėte?

Užgavėnės – simbolinė šventė, žyminti šaltojo sezono pabaigą ir pasiruošimą pavasariui. Visoje Lietuvoje spalvingi persirengėliai ir įvairios kaukės varys iš kiemo žiemą, šaukdami „Norim blynų ir kakavos!“, o namuose ir biuruose kvepės įvairių receptūrų blynais.

- Reklama -

2023 metais Užgavėnės švenčiamos vasario 21-ąją dieną, iki Velykų likus 47-ioms dienoms. Užgavėnių šventės ištakos – labai senos, ši diena įvairiose kultūrose buvo minima dar pagoniškais laikais, vėliau integruota ir į krikščioniškąją tradiciją, šiandien švenčiama triukšmingai ir smagiai: vyksta tradiciniai karnavalai, eisenos, gaminami ir valgomi specialiai šiai progai pagaminti patiekalai. Etnologai pabrėžia, kad per Užgavėnes reikia daug ir sočiai valgyti, nes tai paskutinė diena prieš beveik septynias savaites truksiančią Gavėnią, kada pagal krikščioniškąją tradiciją, iki Velykų kviečiama laikytis pasninko. Lietuvoje originalius senovinius papročius mena Užgavėnių kaukės – Garnys, Giltinė ir kiti personažai, kurie turi išvyti žiemą.

Blynai.

Lietuvoje Užgavėnių valgiai tradiciškai visada buvo sotūs, riebūs, mėsiški: skirtinguose regionuose buvo verdamas šiupinys su kiaulės galva, gaminama šaltiena ar kiunkė – mėsos ir bulvių troškinys. Vis dėlto, populiariausias ir geriausiai žinomas Užgavėnių valgis yra sotūs miltiniai patiekalai – spurgos ir blynai, skanaujami su įvairiausiais pagardais, užgeriami kava ar kakava.

Norim blynų ir kakavos!

Nors persirengėliai dažnai beldžiasi į namus skanduodami „Norim blynų ir kakavos!” arba „Norim blynų ir kavos!”, iš tiesų šis šūkis Lietuvoje pradėtas naudoti palyginti neseniai, kai kakava iš egzotiškos prekės tapo labiau prieinama platesniam žmonių ratui.

Kakava Lietuvoje mėgautasi nuo XVII a., tačiau tuomet ji buvo labai brangi ir vartota tik didikų namuose. Vėliau šio gėrimo imta siūlyti kavinėse ir cukrainėse, o 1886 metais M. Abramsonui Vilniuje įkūrus pirmąjį šokolado ir saldainių fabriką, kakavą pradėta gaminti ir Lietuvoje. Įdomu, kad tarpukariu gaminiai iš kakavos buvo laikomi ne tik dėmesio vertais skanėstais – šokoladas ir kakavos milteliai buvo brangi ir vertinga dovana. Nenuostabu, kad per Užgavėnes persirengėliai „nusitaikė“ būtent į šį gėrimą – įsiprašius į svečius norėta paragauti pačių rečiausių skanumynų.

- Reklama -

Skanios kakavos paslaptis

Aušra Motekaitytė, „Nestlé Baltics“ verslo vadovė, sako, kad padidėjęs kakavos poreikis pastebimas viso šaltojo sezono metu.

„XX a. viduryje kakava tapo kasdieniniu gėrimu, nes norėta paskatinti vaikus vartoti daugiau pieno – tai buvo lengviausiai pasiekiamas kalcio, būtino vaikų raidai, šaltinis. Pieną vaikai gerdavo daug mieliau, jeigu jis būdavo sumaišytas su kakavos milteliais. Šiais laikais, kakava tampa ypač populiari artėjant Užgavėnėms. Tuo nereiktų stebėtis – ji puikiai sušildo ir pakelia nuotaiką. Ne veltui majai kakavą skanindavo prieskoniais, vartojo ritualų metu ir laikė dievų maistu. Kakava tikrai ypatingas gėrimas, kuriuo galima ir pasilepinti, ir pasisotinti. Be to, ją taip lengva pagaminti!”.

Aušra Motekaitytė dalinasi patarimais, kaip išsivirti skanios kakavos:

  1. Su vandeniu ar pienu?

Nors kakavos lengvai pasigaminsite miltelius tiesiog užpylę karštu vandeniu, skaniai kakavai rekomenduoju naudoti pieną. Jeigu pieno nevartojate, kakavos gėrimui puikiai tinka ir augalinis pienas.

  1. Kakavą dėkite į pašildytą pieną

Skanios kakavos paslaptis – kakavos miltelius įmaišyti į pašildytą pieną – taip jie nesulips ir geriau išsimaišys. Puodelį pieno kelias minutes pašildykite mikrobangų krosnelėje arba pakaitinkite puode. Pienas neturėtų užvirti, pakanka, kad jis būtų šiltas.

  1. Kiek kakavos reikia vienam puodeliui?

Kiekvieno skonis skirtingas, o ir kakavos savybės priklauso nuo jos sudėties ir stiprumo. Jei norite tirštos, stipraus šokolado skonio kakavos, suaugusiems į puodelį rekomenduojama suberti penkis arbatinius šaukštelius su kaupu, o vaikams – 2 arbatinius šaukštelius su kaupu.

  1. Kakavos skonio blynai?

Kakava galima mėgautis ne tik iš puodelio – ja gardu skaninti ir pačius blynus. Ruošdami mėgstamą blynų tešlą, pirmiausiai sumaišykite sausus ingredientus, taip pat ir kakavą, tuomet dalimis supilkite likusius ingredientus, iškepkite, kaip esate įpratę, ir mėgaukitės aromatingais blynais – skanaus!

 

 

 

TOP naujienos

Planuojate vizitą į polikliniką? Štai ką turite žinoti

Tik išties neatidėliotina medicinos pagalba, rūpestingai atskirtos pacientų grupės ir pastangos įkurti mobiliąsias komandas koronaviruso tyrimams atlikti – tai sostinės asmens sveikatos priežiūros įstaigų...

Astrologinė prognozė vasario 16-ajai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien galite lengvai gauti pageidaujamą pagalbą, informaciją. Kita vertus, nelabai racionaliai elgsitės su nuosavybe, pinigais, santaupomis. Derėtų pagalvoti apie tai, ką gausite arba...

Paskelbti šauktinių sąrašai

Jau galima sužinoti, kas  bus kviečiami atlikti karo prievolę  šiais metais –  šiandien paskelbti  2020 m. karo prievolininkų sąrašai. Jie skelbiami  šioje interneto svetainėje https://sauktiniai.karys.lt....

Apklausa parodė – didžioji dalis savo pirmąjį darbą pradeda prekybos srityje

Vasara vainikuoja daug svarbių pokyčių jaunuolių gyvenime – paskutinis skambutis, brandos egzaminai, diplomų gynimai ar jų įteikimo šventė. Tad puikus metas galvoti ir apie...

Pagrindinė kliūtis įsigyti būstą – nepakankamos gyventojų pajamos ir santaupos

Pasak Baltijos šalių gyventojų, didžiausia kliūtis įsigyti nuosavą būstą yra nepakankamos pajamos arba per mažos santaupos, rodo „Luminor“ banko atlikta apklausa. Beveik pusė Lietuvoje (44 proc.) ir Estijoje (42 proc.) apklaustų gyventojų neturi pakankamai...

ORAI: Pirmadienį daug kur palis, kai kur smarkiai, vyraus trumpas lietus, perkūnija, kruša

Pirmadienio naktį daug kur palis, kai kur smarkiai, vyraus trumpas lietus. Vietomis perkūnija, rūkas. Vėjas nestiprus. Temperatūra 13–18 laipsnių šilumos. Dieną daugelyje rajonų trumpi lietūs, kai kur smarkūs. Daug kur perkūnija, vietomis galima kruša....

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS